Başkanımızdan Mesaj Var

fahrettincanportreYönetim Kurulu Başkanımız Fahrettin Can, Kooperatifimiz üyelerine ve tüm sektöre seslendi.

Sevgili meslektaşlarım.
İstanbul gibi bir metropolde gece gündüz demeden yolcu taşıyıp kamuya, canı ve malı ile hizmet veren bizler,yaptığımız işin karşılığını ne kadar alabiliyoruz,veya ne kadar doğru alabiliyoruz yada alabiliyor muyuz?


Dünyadaki bazı ülkelerden bile ‘’nüfus’’ olarak kalabalık bir şehirde, İstanbul’umuzda herkesi çıldırtabilecek bir trafik yoğunluğunda ekmeğini adeta taştan çıkartırcasına yılmadan mücadele vererek hizmet veren bizler arkamızı döndüğümüzde,ihtiyaç duyduğumuzda neden hiç kimseyi göremiyoruz veya birisine derdimizi anlatmaya kalktığımızda neden ‘’Bu Taksici Ya’’denilerek horlanıyoruz,haklı davalarımızda haksız çıkartılıyoruz.Düşündünüz mü hiç?


Evlerimizi,arsalarımızı köydeki tarlalarımızı satarak aldığımız, babalarımızın alın teri,namusumuz ekmek teknemize,taksimize neden olur olmaz herkes canı istediğinde dokunabiliyor.Neden onlardan hala kurtulamıyoruz.Neden ilk önce taksiciler,taksi sahipleri daha sonradan yalanlanan kanun taslakları ile,bilerek çıkartılmış dedikodular ve söylemler ile yıllardan beri sindirilmek,yıpratılmak isteniyor.Düşündünüz mü hiç?


Neden yerel yönetimler her defasında ‘’İstanbul’daki bütün Taksi Durakları kalkacak’’ kırk yıldır bu işi yapan bizler varken bu işi biz yöneteceğiz veya ihale edeceğiz diyip duruyorlar.Düşündünüz mü hiç?


Kamuya bizim gibi, taşımacılık hizmeti veren belediyeler araç alırken nerde ise yok denilecek kadar az vergi ve harç öderken neden bizler taksiciler inanılmaz yüksek vergi,rüsum ve harç ödeyerek araç alıyor almak zorunda bırakılıyoruz.Düşündünüz mü hiç?


Ülkemizde farklı sektörlerde (Tarım,balıkçılık v.s.)düşük bedelle mazot veya yakıt alınırken bizler dünyanın neden en pahalı benzinini alıyoruz.Düşündünüz mü hiç?


İstanbul’da herkes tarafından bilinen ve kamu yararına çalışan yaklaşık 19.000 taksi var iken her gün yüzlercesine yol kenarından müşteri aldı veya müşteriyi yol kenarında indirdi diye neden olur olmaz ceza kesiliyor.Düşündünüz mü hiç?


Yıllardan beri görev şehidi aslan parçası kardeşlerimiz araçlarında gasp edilip hunharca katledildi.Ve bir çoğunun hala faili meçhul.Dosyaların çoğu kapatıldı veya tozlu raflara kaldırıldı.Yapanın, yaptığı yanına kar kaldı peki neden?Düşündünüz mü hiç?


Ya korsan taksi,
Dünyaya entegre olabilmek,Avrupa birliğine katılmak için çırpındığımız şu günlerde hak ve özgürlüklerin ortak paylaşımı konusunda hükümetimiz özen göstermeye gayret ederken bunun yanında bir kısım yöneticilerimiz bu haksız rekabete göz yummaya devam ediyorlar.Her defasında hukukun üstünlüğünden bahseden değerli yöneticilerimiz bu konuda neden kılını kıpırdatmıyorlar.Düşündünüz mü hiç?


Bunların hepsini veya benzer sorunlarımızı zaman içinde düşündüğünüzü biliyorum.Düşündünüz mü hiç?


Ancak dünyanın hiçbir medeni ülkesinde insanların böyle sorunlar ve haksızlıklar karşısında ülkemizdeki gibi sessiz kalmayacağını bilmenizi isterim.Bu güne kadar devletinin istediği her şeyi soru sormadan kabullenmiş ve yerine getirmiş bir sektörün çalışanları olarak bizlerin ciddi anlamda teşkilatlanması isteklerimizi kanunlar çerçevesinde en etkin biçimde anlatması ,hak araması ve sektörün ivedi bir şekilde giderilmesi gereken sorunlarına çare bulunması gerekmektedir. Bu çalışmaların asla yalnız,münferit veya birkaç kişi ile yapılamayacağı artık hepimizin malumudur.Sırt sırta vererek herkes tarafından bilinen ‘’gücümüzü’’ göstermenin zamanı gelmiştir.


Hatırlayınız lütfen!

4 veya 5 ay öncesinde birlikte hareket ederek göstermiş olduğumuz haklı mücadelemiz ve tepkimiz plakalarımız ile ilgili bir kanun taslağını nasıl iptal ettirmişti?Yine birlikte hareket ederek ruhsat harçlarını 2010 yılı itibari ile nasıl kaldırtmıştık.Veya Havaş’ın şehir içine yolcu taşımasını veya şehir içinden havaalanlarına yolcu taşımasını hukuku ve yasaları kullanarak nasıl durdurmuştuk.Sevgili dostlarım bunların hepsi birlikte hareket edilerek neler yapılacağının en önemli göstergeleridir.

Bu vesile ile mesleğimizin geleceğini hep birlikte planlayıp şekillendirmek ve bütün kamuoyunu ‘’Taksicilik mesleği’’ adına bilinçlendirmek için Çağlayan Meydanın’da yapılacak bir miting ile ilgili olarak değerli yöneticilerimizden bir talepte bulunduk.Şayet saygıdeğer yöneticilerimizden bu konu ile ilgili izin alabilirsek bu işten ekmek yiyen herkesin bu organizasyona en üst seviyede katılımını bekliyoruz.Belki de dünyada bir ilk olacak bu olayın şimdiye kadar çoktan hak ettiğimiz güçlü bir sivil toplum örgütü olma yolunda en önemli sınav olduğunu bilmenizi ve gerekli olan tüm çalışmalara şu andan itibaren hız vermenizi önem ile rica ediyorum.


Saygı ve sevgilerimle.

         Fahrettin Can
    Atatürk Havalimanı
  Taksiciler Kooperatifi
Yönetim Kurulu Başkanı