Egemen Bağış’tan Kooperatifimize Ziyaret

Havalimanı Taksiciler Kooperatifini ziyaret eden Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış,geçtiğimiz haftalarda yaptığı uyarılarını yineledi.

Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifini ziyaret eden AVrupa Birliği’nden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış,Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Can’ın korsan taşımacılar ve Havalimanı içerisinde fahiş fiyatlar ile yasadışı taksicilik yapan Rent A Car firmaları ile ilgili şikayetlerini dinledi.

Fahrettin Can :”2010 yılı Kültür Başkenti olan İstanbul’da Havalimanı içerisinde yabancı turistler açık ve bariz bir şekilde kazıklanıyor.Turistlere Taksi olduklarını söyleyen simsarlar tarafından müthiş yüksek fiyatlar ile taşımacılık yapılmaya çalışılıyor.Defaen resmi kurum ve kuruluşlara yaptığımız şikayetlerden bir netice alamadık.Ellerini kollarını sallaya sallaya suç işlemeye devam ediyorlar.Turistler burada yer alan korsan taksi ve renta car firmaları tarafından kandırılıyor.” dedi.

Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can’ın şikayetlerini dinleyen Bağış:”Türkiye’ye gelen turistin yüzde 70’i benim sorumluluğumda olan Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden geliyor. Kötü muamele görüyor burada kazıklanıyor, intibaını edinirlerse ve Türkiye ile ilgili olumsuz mesaj verirlerse Türkiye’nin 27 üyeli Avrupa Birliği’ne girmesi imkansız hale gelir. Bunlarla sonuna kadar mücadele edeceğiz. Özellikle havalimanlarında yer alan rent a car ve turizm firmalarını da mercek altına alınıyor” dedi.Egemen Bağış tarafından Fahrettin Can’a birde teklif geldi.Bağış:”Önümüzdeki haftalarda Kooperatifinizde çalışan yaklaşık 2000 şoföre AB eğitimi versek ne düşünürsünüz” sorusuna,Kooperatif Başkanı Can ve Yönetim Kurulu memnuniyet ile karşılık vererek:”Şu anda Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük Taksi kompleksine sahibiz.Kendi içimizde eğitimlerimiz sürekli devam ediyor.Bu hafta yeni grup yabancı dil kursumuz başladı.Bunun yanı sıra verilecek olan AB eğitiminide seve seve eğitim periyodumuza ekleriz” denildi.

Devlet Bakanı Egemen Bağış ve İstanbul Şoförler Odası Başkan Vekili Mustafa Silahyürekli ve Kooperatif Yönetimi birlikte yedikleri yemekte ise Fahrettin Can büyük bir torba içerisinde yasadışı taşımacılık (korsan) yapan durakların bastırdıkları fiyat tarifelerini gösterip: “İşte bu kadar cesur davranıyorlar.Kim bunlara yol veriyor” deyince Egemen Bağış şaşkınlığını gizleyemedi.