Ve Beklenen Dernek Kuruluyor

taksiKooperatifi Başkanımız Fahrettin Can öncülüğünde 300 taksi sahibi dernek kurmak için bir araya geldi.

Bir süredir dernek kurma çalışmaları yürüten, taksi plakası sahipleri Levent Şirvan Restoranda bir araya geldi.

Yaklaşık 300 kişinin katılımı ile dernekler müdürlüğüne ilk müracaatı yapmak üzere tüzük imzalandı.

Yemekli toplantıda, Kooperatifimizin ve 11 Ekim Türkiye Taksiciler Platformunun Başkanı Fahrettin Can; taksi sahiplerine hitaben yaptığı konuşmada:

“İstanbul’da ondan fazla Şoförlerle ilgili dernek var. Ama ne yazık ki, mal sahiplerinin sorunlarını çözmek adına bir dernek yok. Plakalar üzerinde, gerek medyada yer alan spekülatif haberler gerekse bazı kuruluşların ince hesapları bizleri çok rahatsız etmektedir. Sorunlarımızla ilgili nereye başvursak sonuç alamıyoruz. Bu nedenle plaka sahipleri olarak duyarsız kalmayalım. Gün birlik ve beraberlik günüdür. Eğer bizler duyarsız davranıp vurdumduymaz olursak, bir gün sabah kalktığımızda iş işten geçmiş dişimizle tırnağımızla kazandığımız plakalarımız elimizden uçup gittiğini görebiliriz. İşte o zamanda iş işten geçmiş olur. Önemli olan bugün bir araya gelmek, hep birlikte el ele vermek, güç birliği yapmak ve sorunların üzerine gitmektir.” Diyen Can, “Dernek kurmak çok kolay, beş kişi bir araya geldiğinde dernek kurulabiliyor. Ancak haklı olduğumuz bu mücadelemizi, sağlam ve güçlü bir temel üzerine kurulacak dernekle yürütmek istiyoruz. Bu nedenledir ki, kurucu üye sayımız ne kadar fazla olursa bir o kadarda güçlü olacağımız bilinen bir gerçektir.Bugün burada bulunan plaka sahibi arkadaşlarımız tüzüğü imzaladı ve hafta içerisinde Dernekler müdürlüğüne ilk müracaatımızı gerçekleştireceğiz. Bundan sonraki süreçte gerek medyada, gerekse plakalar üzerinde bizden habersiz, bize sormadan, bize danışmadan projeler yapanlara Dernek statüsünde yanıtlar vereceğiz ve tüm plaka sahipleri adına hareket edeceğiz. Amacımız statü veya makam değil. Bunu ısrarla ifade ediyorum. Şimdilik 300 kişiden oluşan arkadaşlarımızla birlikte kuruluş müracaatımızı yapıyoruz. Bu sayının ilerleyen günlerde binlerle ifade edileceğine inanıyorum.” dedi.

Can konuşmasının devamında:”Amacımız plaka sahiplerinin haklarının korunması ve mesleğimizin hak ettiği yere gelmesidir.Nasıl ki; 35. maddede, Korsan Taksiye hayır mitinginde, Ruhsat Harçların kaldırılmasında ve son olarak da Şoförlerin SGK konusunda, verdiğimiz mücadeleyi, zorunlu Trafik sigortalarındaki yapılan haksızlıkları her platformda dile getiriyorsak. Bundan sonra da derneğimiz çatısı altında daha yüksek sesle haklarımızı arayacağız.Bugün ilk toplantı ve İstanbul trafiğinin çok yoğun olmasına rağmen katılımın yüksek olması bizi daha da güçlendirdiğini bilmenizi isterim. Bugün bizleri yalnız bırakmayan siz değerli taksi sahibi arkadaşlarım, duyarlılık gösterip bu toplantıya katıldığınız için başta sizlere çok teşekkür ederim. Katılmak isteyip de katılamayan ama kalplerinin bizimle attığını söyleyen arkadaşlarımıza da ayrıca teşekkür ederim.Bu dernek hepimizin, hep birlikte mücadele edeceğiz. Herkes elini taşın altına sokacak ve bundan sonra duyarsız kalmayacak. Bize verilen hakları yasal çerçevede hep birlikte aramaya devam edeceğiz.Bu derneğin, önce ülkemize sonrada taksici camiasına hayırlı olmasını temenni ederim. Derneğimizin kurulmasında emeği geçen herkese, ayrı ayrı teşekkür eder hepinize saygılarımı sunarım.” diyerek konuşmasını bitirdi.