Son Nokta Bakan’dan

fahrettincanportreŞoförlerin Sigortalı olması konusunda Kooperatif Başkanımız Fahrettin Can’ın Bakan Ömer Dinçer ile olan randevusunun ardından gelişmeler yaşanmaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde Kooperatifimiz ile birlikte İstanbul’un farklı bölgelerinde SGK Müfettişleri tarafından gerçekleştirilen denetimlerde tam anlamı ile karmaşıklık yaşandı.

3 Kasım’da Kooperatif Başkanımız Fahrettin Can’ın girişimleri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’den alınan randevuda sorun üzerine bir görüşme gerçekleştirildi.Federasyon Başkan Yardımcısı Celil Anık, Kağıthane Şoförler Odası Başkanı Akın Atlı, Kağıthane Şoförler Odası Başkan Yardımcısı Kemal Sarı, Kooperatif Yöneticilerimizden Başkan Yardımcısı Ayhan Çobanoğlu ve Muhlis Şanlıer’in katılımı ile düzenlenen toplantıda konu ile ilgili tüm görüşler Bakan Ömer Dinçer’e aktarılmıştı.

Fahrettin Can konu ile ilgili yaptığı açıklamada:”Denetim yaparak,ceza yazarak uygulanabilirliği olmayan bu konu uygulanabilir bir hale gelmez.Maksat üzüm yemekmi bağcıyı dövmeki?Haklı davamızda doğruları söylemeye devam edeceğiz.Bundan sonraki işimiz Bakanlığın yapacağı Kanun Taslağının içeriğini tam olarak öğrenmek.Benim tüm arkadaşlardan isteğim Kurban Bayramını boş geçirmeyelim ve tüm bölge vekillerine sıkıntılarımızı anlatalım”.

Konu ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Ömer Dinçer dün basın kuruluşlarında yayınlanan bir açıklama yaptı.
Bakan Ömer Dinçer açıklamasında:”Şoförler ve sanatçılar için de sosyal güvenlikte bir tanım kolaylıklar sağladık.İsteğe bağlı sigortalılığı yaygınlaştırmak ve kolaylaştırmak için düzenlemeler yaptık.Taksiciler, şoförler ve sanatçılar sigortalı olmak isterlerse 17 günden daha aşağıda çalışıyorlarsa üstünü tamamlamaları halinde emekli olma hakkına kavuşacaklardır”.