Hanutçuluğa Mühürlü Çözüm

rent_a_car_2Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Geliş katındaki çıkış kapılarının yerlerinin değiştirilmesi de yıllardır devam eden hanutçuluk sorununa çözüm olmadı. Valilik hanutçuluk yapan şirketlerin dükkanlarını kapatmaya başladı.

Havalimanını işleten firma TAV, turizm ve rent-a car şirketlerinin isteği doğrultusunda bir süre önce yaptığı düzenlemeyle yolcu çıkış kapılarını terminalin sağ ve sol köşelerine alarak sorunu çözmeye çalıştı. Düzenlemeyle yolcuların rent-a car ve turizm ofislerinin önünden geçmesi sağlandı, ancak ofislerinin uzakta kaldığını söyleyen birkaç şirket hanutçuluk yöntemiyle müşteri çekmeye devam etti. Çirkin manzaraların yaşanmasına neden olan hanutçuluk sorunu, uygulanan cezalarla çözülemeyince Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amirliği kurallara uymayan şirketlere kapatma cezası vermeye başladı.

10 AYDA BİN 374 KEZ CEZA KESİLDİ
Atatürk Havalimanı Eğitim Araştırma ve Denetleme Birimi tarafından yapılan denetlemede, bu yılın ilk 10 ayında hanutçulara bin 374 kez ceza uygulandı. Tutanak başı 70 TL para cezasının işleme konmasına rağmen faaliyetlerin devam etmesi üzerine, işletmelere yönelik sert tedbirler uygulamaya kondu. Atatürk Havalimanı Güvenlik Komisyonu, hanutçuluk yaptığı tespit edilen işletmelere üç günlük kapatma cezası verilmesini kararlaştırdı. Aynı cezanın ikinci kez tekrarında kapatma cezası 7 güne çıkarken, üçüncü tekrarda ise işletmelere ruhsat iptali cezası verilecek. Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın, hanutçuluğun havalimanının önemli sorunları arasında olduğunu belirterek, özellikle turistleri olumsuz yönde etkileyen ve ülke imajına zarar veren bu sorunun ortadan kaldırılması için gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi.

Foto-Haber: www.airkule.com

rent_a_car_4 rent_a_car_2 rent_a_car_1