MHP’den Taksiciler İçin Önerge

20091118AY250302MHP Aydın Milletvekili Recep Taner, MHP olarak görüşülmekte olan 499 sıra sayılı Karayolları Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun Tasarısı hakkında önerge vererek taksici esnafının sorunlarını Meclis gündemine taşıdıklarını belirtti.Recep Taner, vermiş oldukları önerge ile amaçlarının vatandaşın talep ve isteklerini kamuoyu ve bakan ile paylaşarak çözüm yollarını aramak olduğu söyledi. Taksicilik mesleğinin turizm ve ülke için en önemli gelir kaynaklarımızdan biri olduğunu ifade eden Taner, Özellikle Aydın, ülkemizin tarihî ve doğal zenginliklerinin en fazla olduğu bölgelerin başında gelmektedir.

Ülkemizin ikinci büyük limanı olan ve kruvaziyer turizminin başkenti Kuşadası’na her yıl yüz binlerce turist gemilerle gelmektedir. Gelen turistlere Efes, Meryem Ana, Aphrodisias, Apollon, Nyssa ve benzeri yerlere günübirlik turlar düzenlenmektedir. Turistler, özellikle Hristiyan aleminin ülkemizdeki en önemli ve tek hac yeri olan Kuşadası’na 7 kilometre mesafedeki Meryem Ana Evi’ni ziyaretlerinde ulaşım açısından çok büyük sıkıntı yaşamaktadırlar. Çünkü acentelerin kendilerine sunduğu paket programı yapmak istemeyen, onun yerine şahsi olarak hac ibadetlerini yerine getirmek isteyen turistler, Kuşadası’ndan bindikleri taksinin ziyaret sonrası kendilerini tekrar Kuşadası’na geri götüremeyecek olmasını anlayamamaktadırlar. Eşyalarını Kuşadası’nda bırakarak Meryem Ana’yı ziyaret etmek isteyen turistlere şoför esnafı tarafından Sizi götürürüz ama geri getiremeyiz’ dendiği anda ya seyahatten vazgeçiyorlar veya şoför esnafımız cezayı göze alarak seyahati gerçekleştiriyor. Yine Kuşadası ve Didim’de konut sahibi olan yerli ve yabancı turistler, Adnan Menderes Havaalanı’na indiklerinde kendilerini karşılamak üzere önceden tanıdıkları taksicileri rezervli müşterileri olarak çağırmaktalar ve taksiciler, havaalanı dönüşü aynı, benzer sıkıntıları yaşamaktadırlar dedi.

Yaşanan bu sıkıntıların sebebinin Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğünün 2605 sayılı genelgesinin 1’inci maddesinin 3’üncü fıkrasında belirtilen “Şehir içi taksiler yani A1 yetki belgesine sahip olan araçlar yetkilendirildikleri belediye sınırlarının dışındaki herhangi bir yere tek yönlü olarak yolcu taşıyabilirler” denmesinden kaynaklandığını iddia eden Taner, Bu düzenleme taksi işletmelerinin en önemli sıkıntılarının başında gelmektedir. Kuşadası’nda taksicilik yapan esnafımız AB’ye uyum için çıkarılan ama hiçbir Avrupa ülkesinde olmayan bu düzenlemeyi ülkemizi ziyaret eden turistlere izah etmekte zorlanmaktadırlar. Gerek jandarma ve gerekse trafik ekipleriyle yaşanan tartışmalar, ellerinin kelepçelenerek mahkemelere çıkarılmaları ve yazılan 2 bin 40 TL’lik para cezası da bu işin bir başka boyutunu yansıtmaktadır. Yapılması gereken, Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde yapılacak olan bir değişiklikle ilgili maddedeki Getirirsin ama geri götüremezsin’ düzenlemesinin özellikle turizm bölgelerinde ve havaalanları ile limanlarda kalıcı olarak kaldırılması olmalıdır diye konuştu.