Korsana Karşı Vekil Desteği

Türkiye’nin en büyük Taksi Durağı ünvanına sahip Kooperatifimize, son dönemlerde yapılan etkinlikler sebebi ile ilgi her geçen gün artıyor.Bu kez ziyaretçilerimiz Milliyetçi Hareket Partisi’nin Milletvekilleri idi.550’nin üzerinde üyeye sahip ve yaklaşık 2000’e yakın kişiye istihdam sağlayan Kooperatifimiz özellikle Korsan Taksi ile mücadelede göstermiş olduğu gayretlerden dolayı ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Korsan Taksi ve Rent A Car adı altında yasadışı taşımacılık yapan firmalar ile Havalimanlarında yasadışı toplu taşımacılık yapan HAVAŞ firması ile ilgili sorunlarımızı dinlemek üzere Milliyetçi Hareket Partisi’nin üç Milletvekili Kooperatifimizi ziyaret etti.Açılış konuşmasını Eğitimci Oğuz Gülay gerçekleştirdi.Gülay’ın “Taksi şoförü aç kalır ama alçalmaz.Bu böyle biline” sözü katılım sağlayan Durak Başkanları,Taksici Esnafı ve şoförlerden yoğun alkış aldı.

Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi ve 11 Ekim Türkiye Taksiciler Platformu Başkanı Fahrettin Can konuşmasında:”Rent A Car adı altında Korsan Taksicilik yapan, Kanunları hiçe sayarak halen taşımacılık yapan HAVAŞ ve alenen tarife yayınlanan sözde duraklar her geçen gün dahada cesaret kazanmaya devam ediyor.Bunlara bu cesareti kimler veriyor?Bu ne cüret?Bizler helal yoldan evimize ekmek götürmenin derdindeyiz.Bir taksiden yakşaık 10 kişi ekmek yiyor.Çalmıyoruz,Dolandırmıyoruz.Alın terimiz ile hakkımızın peşine düşmüş insanlarız.Ancak,hakkımızı gasp edenler ne vergi veriyor nede bizler gibi Zorunlu Trafik Sigortası için milyarlarca para harcıyor.Bizler Vekillerimizden hakkımızın üstünde birşey istemiyoruz.Mücadelemizde yanımızda yer alın.Taksici esnafı gereken sabrı göstermiştir.Adabı ile tepkilerimizi bu güne dek dile getirdik.Ancak, yetkililerimiz bilmeliki herşeyde olduğu gibi ekmek kavgasında da herkesin bir sınırı ve sabrı vardır.Kanunlar çerçevesinde hakkımızı aramaya devam edeceğiz.Zam verilmedi.Tam tersi gece tarifesi kaldırıldı.Bunları bir kenara koyun.Ya bu hırsızlar?Bunlar ne olacak?İşte bütün bu sebeplerden dolayı bizler, geçen yıl yapmış olduğumuz mitingin devamı olarak yeni bir organizasyon gerçekleştireceğiz.Mitingimizde azami gayret gösteren Komitemiz gerçekleştireceğimiz yeni eylem planında yine gayret gösterecekler.Sponsorlarımız AS OTO Niyazi Sucu ve Günay Bey’de her türlü organizasyon içinde yer almaya söz verdiler.Komite üyelerimize ve sponsorlarımıza özverilerinden dolayı,Milletvekillerimizede sorunlarımıza gösterdikleri ve gösterecekleri duyarlılıktan dolayı sizlerin adına teşekkür ediyorum” dedi.

Can konuşmasının sonunda programa katılım sağlayacak olan fakat aile bireylerinden birinin vefatı dolayısı ile toplantıya katılamayan Milletvekili Meral Akşener’e başsağlığı dileyerek:”Korsan ile mücadelemizde ve her türlü sorunumuzda yanımızda yorulmadan,yılmadan yer alan saygıdeğer Meral Akşener.Bir çoğumuzun Meral Ablası.Kendiside aramızda bulunacaktı.Fakat takdiri ilahi.Cenaze sebebi ile aramızda bulunamadı.Ancak bizler onu her daim yanımızda hissediyoruz.Kendisi gücümüze güc katıyor.Gücümüze güç katmayada devam edecektir” dedi.

MHP İstanbul Milletvekilleri Atila Kaya,Ali Torlak,Mithat Melen ve Ülkü Ocakları eski İstanbul İl Başkanı Erdem Karakoç,Kooperatifimizi ziyaretlerinde TBMM’de vermiş oldukları soru önergeleri ve Kanun Tasarısı çalışmaları hakkında bilgiler verdiler.

Milletvekili Atila Kaya yapmış olduğu konuşmada:”Denetim olmadığı için sayıları giderek artan ve sayıları resmi taksi sayısını geçen “Korsan taksi”ler, esnafımızın ekmeğine ortak olmakta, trafik güvenliğine ve halkın can güvenliğine ciddi tehdit oluşturmaktadır. Uygar ülkelerde taksilerin kayıt altına alındıkları, sürücülerin sicillerinin tutulduğu, hangi aracı kimin kullandığı belirlidir. Bizde ise maalesef hemen her konuda olduğu gibi bu konuda kaderine terk edilmiştir. Taksicilik zor bir meslektir. Bu konuda hangi sürücü ile konuştuysam hemen hepsi işlerinin zorluğundan, çektikleri eziyetlerden şikâyetçiler.Özellikle arapsaçına dönen İstanbul trafiğinde direksiyon sallamak, hiç de kolay değildir. Günümüzde taksi esnafı canı pahasına ekmek kavgası vermektedir. Gün geçmiyor ki, nafakasını bu yolda sağlamak isteyen taksiciler arabalarında öldürülmesin. Bu kısır döngü sürüp giderken ortaya bir de korsan taksinin çıkması bu karmaşaya adeta çomak sokmuştur.Ceza da asıl olan caydırıcılıktır. Mevcut durum ise bırakın caydırmayı adeta teşvik eder niteliktedir. Her geçen gün çığ gibi büyüyen, kanunları hiçe sayan ve esnafımızın ekmeğini çalanlardan mevcut yaptırımlarla baş edilmeyeceği aşikârdır.Bizler Korsan ile yapacağınız mücadelede yanınızda yer alacağız” dedi.

Milletvekili Ali Torlak ise konuşmasında:”Korsan taksiler İstanbul’da ‘’Rent A Car’’ adı altında el ilanları dağıtarak iş yapmaya devam ediyorlar. Bunun en kötü etkisinde yasal olarak vergisini veren ticari taksi sahipleri ve bu taksiler sayesinde evine ekmek götüren şoförlere oluyor.İstanbul’da bir ticari taksi 3 aileyi geçindiriyor. Her bir şoförün ailesinin 4 kişi olduğunu düşünürsek çok büyük bir çoğunluk taksicilik yaparak hayatlarını sürdürüyolar. Genellikle mal sahipleri araçlarını kiraya verdikleri için kiralayan kişi, şoför ve mal sahibi kazanılan parayla geçimlerini sürdürüyor. Durum böyle olunca sadece İstanbul’da 216 bin kişinin ekmek yediği tekneye korsan taksiler, yasal ticari taksilerin işine sekte vuruyor.Bizler Rent A Car adı altında yapılan yasadışı ve usülsüz taşımacılığa savaş açtık.Bu savaşımız sizler haklarınıza kavuşana dek devam edecektir” dedi.

Kooperatifimizde gerçekleşen toplantıya sektörel yayın yapan gazete,dergi temsilcilerinin yanında KOMÜDER temsilcileri ve sektörel istişare çalışmalarını sürdüren Birleşik Taksiciler Derneğinden Memduh Çırak katılım sağlayarak görüş bildirdiler.

VİDEOLAR İÇİN TIKLAYINIZ