“Hakkımızı Arıyoruz” Plaka Sorunu Toplantısı

Avrupa’nın en büyük Taksi Kuruluşlarından biri olan Havalimanı Taksiciler Kooperatifi,2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu tasarısının, ‘Belediye sınırları içinde taşımacılık’ başlığı altındaki 35. maddesi konusunda meslektaşlarını bilgilendirmek için bugün bir toplantı düzenledi.

Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi,bugün Bahçelievler’de düzenlenen ve yaklaşık 350 durak Başkanının iştirak ettiği meslek grubu bilgilendirme toplantısında, ticari taksi plakalarına kısıtlama getireceği iddia edilen kanun tasarısının sonuçları ve olabilecek ihtimaller ile meslek grubunun ne şekilde hareket edebileceği konusunda meslektaşlarına bilgi verdi.

İçişleri Bakanlığı’nca hazırlanan 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu tasarısının, ‘Belediye sınırları içinde taşımacılık’ başlığı altındaki 35. madde meslektaşlarımızın tepkisini çekiyor. 560 taksi ve 2 bin 500 çalışanı ile Türkiye’nin en büyük kooperatifinin başkanı olan Fahrettin Can, İstanbul genelindeki 18 bin 500 taksinin 120 bin kişiyi ilgilendiren bir geçim kaynağı olduğunu kaydetti. Can, Karayolları Trafik Kanun tasarısında kendileriyle ilgili maddenin aynı şekliyle çıkması halinde esnafın katliama uğrayıp, öleceğini ileri sürdü.

Fahrettin Can, ”Yeni düzenleme bütün Büyükşehirler için geçerli. Hazırlanan 35. madde ile; eğer İstanbul sınırları içinde kesintisiz 5 yıl oturmuş, Şoförler Odası’na kayıt yaptırmış başka da bir geçim kaynağı olmayan kişi iseniz büyük şehir belediyesi 5 yıl süre ile ticari taksi plakası alma, minibüs ve otobüsle taşımacılık yapma yetkisi veriyor. Plakayı alan satamaz. Sadece alt soyundan birisi varsa ona verir çalıştırır. Yaksa plakayı belediyeye geri iade eder, şeklinde bir tasarı var” dedi.

Kooperatif Başkanı Can,”Ben bu şekilde bir kanun çıkacağını düşünmek bile istemiyorum. İnsanlar serbest piyasada plaka almak için evlerini, tarlalarını satmışlar. 1966’dan bu yana plaka tahditli. Yani plakalar insanlara havadan gelmiş değil ki. Bir plaka insanın 50 yıllık ömrüdür. Bunu aldığınız zaman bu insanları 50 yıl geriye götürürsünüz” dedi.

Konuyla ilgili olarak sırası ile Meclis’de BBP Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu,TBMM Başkanvekili MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener ,İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ı ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Aksu’yu ziyaret ettiklerine işaret eden Fahrettin Can, İçişleri bakanının kanun tasarısı hazırlandıktan sonra sivil toplum örgütlerinin görüşüne açılacağı, ilgili bakanlık ve kurumların da bilgilerini alınarak son şeklini vereceklerini belirtti.

Can açıklamasının devamında:”Düzenlediğimiz bu toplantıyı sorumluluk anlayışımız gereği Havalimanı Taksiciler Kooperatifi olarak düzenlemeyi uygun gördük.Devletimizin gücü ve kudretini Korsan taşımacılık üzerinde göstermesini beklerken bu tür bir tasarı ile karşılaşmak tüm meslektaşlarımızı üzmüş ve derinden yaralamıştır.Bırakın bunu taslak haline getirmeyi, bu tür bir konuyu düşünmek ve kaleme almak dahi esnafımız arasında büyük bir üzüntü ve infiale sebep olmuştur.Buradan da önemle belirtmek istiyorum ki; hiç bir meslektaşımız siyasi parti ayrımı gözetmemektedir.Kendine uzatılan eli tutacak,kendilerine zor günlerinde destek verenleri ve omuz verenleri omuzlarına alacaklardır.Plakamız şaibe altındadır.35. madde ilgili taslak içerisinden tamamen çıkarılıp ve yasalaşıncaya kadar tempomuzu artırarak konunun takipçisi olacağız.Bu kadar yoğun bir katılım olmasıda bizi ziyadesi ile memun etti.Bu birlik ve beraberliğin meslek grubu ve sorunları konusunda her platformda aynı şekilde devam etmesini temenni ediyorum” görüşünü belirtti

Toplantıda konuşan TBMM Başkanvekili,MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener;”Ortada olan açıkca sizlerin haklarının gasp edilmeye çalışılmasıdır.Sizlerin ne zorluklar ile ekmek mücadelesi içinde olduğunuzu yakından biliyorum.Bu konu ile yakından ilgileniyorum.Ve sizlerin bu sorununuzun çözümü için mücadele edeceğim.Konuyu Meclis Başkanı ve Başbakan’a bizzat ileteceğim ve konunun sonuna kadar takipçisi olacağım” dedi.

Toplantıya çeşitli siyasi partilerin temsilcileri,MHP İstanbul İl Başkanı İhsan Barutçu ve meslek odalarından temsilcilerde katıldı.

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ