Başkanımızdan Basın Açıklaması

fc1Kooperatif Başkanımız ve aynı zamanda İTSD Başkanı olan Fahrettin Can, İBB’nin ticari taksilerin yaş haddi ile ilgili kararına ilişkin yazılı bir basın açıklaması yayımladı.

Yayımlanan Basın Metni;

Ortada 5 yaş sınırı varken,taksilerimize sadece 2011’in birinci ayında tescil edilmiş otomobiller ile 2012 model araçların takılacağı ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaştırma Koordinasyon Merkezinin almış olduğu 17.11.2011 tarih ve 2011/8-10 sayılı kararını uygulanamaz buluyoruz.Bu uygulamanın Taksici esnafını mağdur edeceği otomobil üreticilerini ise memnun edeceği apaçık ortadadır.İleriki tarihlerde taksilerine koyacağı araçları mevcut uygulamalara dayanarak ve güvenerek evvelden almış bulunan yüzlerce binlerce esnaf arkadaşımızın mağduriyetini kim nasıl karşılayacak?

Kaldı ki,aynı tarih ve sayılı kararda taksilerdeki yaş sınırının 5 yaş olduğu da yetkililer tarafından beyan edilmiştir.

Hal böyle iken,neden taksilerimize , yönetmelikte de belirtildiği üzere 5 yaş sınırı dahilinde elimizde bulunan borçsuz veya daha az maliyetli 2.el olan 2009-2010 ve 2011 araçlarımızı takmak var iken çok daha fazla maliyetli ve yeniden aylarca borçlanmamıza sebebiyet verecek sıfır araçların takılması gerektiği hükmünü anlayabilmiş değiliz.

Bu çerçevede,bu yönetmelikle İstanbul taksici esnafının mağduriyetinin giderilmesi, çıkan bu yönetmeliğin değiştirilmesi veya düzeltilmesi için her daim yanımızda olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş ve Ulaşım ile ilgili diğer yetkililerden bu yanlış uygulamaya “DUR” demelerini bekliyor, yardımlarını talep ediyoruz..
Saygılarımızla.

Fahrettin Can
AHL Taksiciler Kooperatifi
Yönetim Kurulu Başkanı