Yürüme Süresi 15 Dakika’ya Düşecek

Coronavirüsün yolcu sayısına oan etkisini ve yeni açılacak pist ile ilgili açıklamalarda bulunan İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Hüseyin Kadri Samsunlu, şunları söyledi:

YÜRÜME SÜRESİ YARI YARIYA DÜŞECEK

“Kalkış süreleri uzun doğru ama bizim pistlerimiz havalimanının batı tarafında ama bizim doğu tarafında da kapılarımız var. Ondan dolayı özellikle yurt içi gelen yolcularımız 25-35 dakika sonra körüğe ulaşabiliyor. Bu da 18 Haziran’da üçüncü pisti açacağız onu açtığımızda bu süreler yaklaşık yarı yarıya düşeceğini düşünüyoruz.

YOLCU SAYISINDA YAŞANAN YÜZDE 15’LİK DÜŞÜŞÜ DEĞERLENDİRDİ

Türkiye ile 5 ülke arasındaki uçuşlar durdurulmuş durumda. Bunlar Çin, İran, Kore, Irak ve İtalya. Bu ülkelerden İstanbul’a gelen haftalık yolcu sayısı 100 bin kişi. Bu bir etki. Bunu toplam yüzde 8 ile 10’u arası diye düşünebilirsiniz. İnsanlarımız evinden çıkamayacak duruma getirildi. Ondan dolayı doluluk oranlarında da yüzde 4-5 bir azalma var. Biz bu işten yüzde 15 civarında etkilendik.”

3’ÜNCÜ PİSTİN DETAYLARI

Türkiye’nin dünyaya açılan yeni kapısı olan ve teknik özellikleri bakımından dünyanın birçok havalimanından ayrışan İstanbul Havalimanı’nın üçüncü pisti 18/36 terminaline daha yakın olacağı için uçakların taksi süreleri yüzde 50 kısalacak. Üçüncü pist faaliyete geçtiğinde İstanbul Havalimanı, 3 bağımsız pist ve yedek pistlerle 5 adet operasyonel piste sahip olacak. Yeni pist sayesinde hava trafik kapasitesi saatte 80 uçak kalkış-iniş sayısından 120’ye çıkarken, havayollarının slot esnekliği de artacak.