Taksimetre Kuyruğu

Resim_1361736227Taksiciler, taksi taşıma ücretine yapılan yüzde 15’lik zammı taksimetrelerine kayıt ettirmek için uzun kuyruklar oluşturdu.

Aksaray’dan Fatih’e, oradan da Vatan Caddesi’ne kadar uzanan yaklaşık 2 kilometrelik araç kuyruğu, trafiği olumsuz etkileyerek diğer araçların geçişini engelledi. İstanbul’daki taksiciler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) kararı doğrultusunda taksi ücretlerine, 1 Aralık’tan itibaren uygulanmak üzere yüzde 15 oranında zam yapılacağının açıklanmasıyla taksimetrelerinin ayarlarının değiştirileceği yerin yolunu tuttu. Zammın yürürlüğe girmesine saatler kala uzun kuyruklar oluşturan taksiciler kayıt yaptırılan yerde yaklaşık iki kilometre uzunluğunda kuyruk oluşturdu.

Aksaray’dan Fatih’e oradan da Vatan Caddesi’ne kadar uzanan araç kuyruğu sebebiyle, zaman zaman trafik yoğunluğu yaşandı. Taksimetrelere yapılan zammı kaydettiren Taksimetre İstanbul Yetkili Servisi sahibi Sebahattin Aslan, taksicilere 1 yıl içinde enflasyon oranında zam yapıldığını söyledi. Yapılan işlemin ilk günü olduğu için yoğunluk yaşandığını belirten Aslan, “Yeni tarifeye geçiş işleminin geceli gündüzlü yapılan çalışmalar sonucunda 3-4 gün içerisinde biteceğini umuyorum.” diye konuştu. Taksimetre ayarı için sırada bekleyen taksici Mustafa Eke, yapılan zammı yetersiz bulduğunu, 3 saat beklemeye değmeyeceğini söyledi. İstanbul’da taksi taşıma ücretlerinde daha önce 1,50 YTL olan açılış ücreti 1,73 YTL’ye, 1 YTL olan kilometre ücreti 1,15 YTL’ye, bekleme ücreti ise 0,20 YTL’den 0,23 YTL’ye yükseltildi.