Taksiciler Tek Yürek Oldu

1062324_620x410Büyük Taksici buluşması adı verilen toplantıda bir araya gelen taksiciler, iktidar ve muhalefet partisi milletvekillerine dertlerini aktardı.

WOW Airport Hotel’deki buluşmaya Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekili ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) istanbul Milletvekili Meral Akşener, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Sivas Milletvekili Ali Turan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) istanbul Milletvekili Ali özgündüz ve çok sayıda taksici esnafı katıldı.

Korsan taksiyle mücadele verdiklerini, bıkmadan usanmadan hem iktidar hem de muhalefet partilerine dertlerini anlatmaya çalıştıklarını belirten istanbul Taksi Sahipleri Derneği Başkanı Fahrettin Can, “Çıkan korsan yasası da aslında taksici esnafını korumak için çıktı. Ama maalesef en çok taksici esnafı mağdur oldu. Kanunun tanımında ilgili belediyeden gerekli belgeleri alamayanlar 60 gün trafikten men edilerek para cezasına çarptırılır denilmektedir. Emniyetimiz ruhsatında taksi yazan aracın, orijinal anadan doğma taksi bu, vizesi geçmiş diye 60 gün trafikten men ediyor ona korsan muamelesi yapıyor. Taksiciye eksik evraktan korsan muamelesi yapılıyor. Bize gelen bilgi 220 aracın bağlı olduğu yönünde. Bu kanun maddesi bir genelge ile düzeltilemez mi bu kadar zor bir şey mi bu. Bir taksinin iki ay bağlanması ne demek o adamın belinin kırılması demektir. Sizden istirhamımız bu yanlışlığın bir an önce düzeltilmesidir.” diye konuştu.

Ticari plaka alım satımlarında büyükşehir belediyesinden aldıkları tahsislerin 2 aydır durdurulduğunu bu durumun da ticari taksi plakalarının değerini düşürdüğünü dile getiren Can, çağrı merkezlerinin tek firma tarafından işletilmesi, şoförlerin günlük yevmiye ile çalışmasına rağmen taksilere pos kartı getirilmesinin kendilerini zor durumda bırakacağını aktardı.

Milletvekilleri Ali özgündüz ve Ali Turan’ın ardından kürsüye çıkan Meral Akşener ise istanbul’da 18 bin 500 taksi olduğunu 4 ile çarpıldığında 1 milletvekili seçilebilecek sayıya ulaşıldığını belirten, Akşener, istanbul’da kaç taksi olduğunu sorduğunu dile getirerek, “istanbul’da 18 bin 500 taksi var. Ortalamasını 4 ile çarptığımızda 70 bin civarında insanın ekmek yediği, etkilendiği ve iş gördüğü bir esnaflık kolu bu. Buraya iktidar, muhalefet sizin sorunlarınızı dinlemeye geldik. Bu seçimlerde inşallah bizlere uğur getirirsiniz. istanbul’da bir milletvekili 75 bin oyla seçiliyor. Demek ki araçlarınıza binenleri de etkilerseniz, iki milletvekilliğine mal olursunuz ya da eklersiniz” diye konuştu.

Taksicilere sorunlarının çözülebilmesi için bir takım önerilerde bulunan Akşener, seçime gidildiğine ve taksicilerin oylarının çok önemli olduğuna işaret etti.

Akşener, taksicilerin oylarının kıymetini bilmesi gerektiğini anlatarak, “Sizin oylarınızı hiç kimse çantada keklik görmesin. Diyeceksiniz ki (Ne kadar ekmek o kadar köfte, hizmet nerede oy orada)” ifadelerini kullandı.

Toplantının hayırlara vesile olmasını umduğunu belirten Akşener, toplantının sorunları tespit etmek açısından önemli olduğunu söyledi.

istanbul Taksi Sahipleri Derneği Başkanı Fahrettin Can da korsan taksiciliğe yönelik büyük mücadeleler verdiklerini ifade ederek, taksicileri korumak için çıkarılan korsan taşımacılığı önlemeye yönelik yasadan en çok kendilerinin mağdur olduğunu savundu.

Can, emniyetin ruhsatında “taksi” yazan araçlara, vizesi geçtiği için yasa kapsamında 60 gün trafikten men cezası verdiğini aktararak, taksicilere korsan taksi muamelesi yapıldığını ileri sürdü.

Eksik evraklı taksilerin korsan kapsamında cezalandırıldığını belirten Can, eksik evrak durumunda ancak Kabahatler Kanunu kapsamında ceza kesilebileceğini söyledi.Can, bu uygulamanın bir genelgeyle düzeltilebileceğini anlattı.

Plaka tahsislerinin durdurulmasının da kendilerinin en önemli sorunlarından olduğuna vurgu yapan Can, şöyle konuştu:

“Biz plaka almadan önce, tahsis belgesi alıyoruz belediyeden, yani izin belgesi. 2 aydır, belediye tahsisleri durdurduğundan plakalarımız değer kaybediyor. Bakanlar Kurulu’nun 10553 sayılı kanunu gösteriyorlar. Yani geçimini sadece taksicilikten kazananların yapması isteniyor. ‘Ticari plakalar yatırımcıları tarafından alınmakta ve fiyatı yükselmektedir’ deniliyor. Yıllardan beri isteyen taksi plakası alıp satıyor. Kim taksicilik yapıyor ki? Oda başkanları taksicilik mi yapıyor? Bu durum ayrıca, serbest piyasa ekonomisine de aykırıdır. Adam gurbette yıllarca çalışmış, gelmiş kendisine bir taksi plakası alacak. Ona alamazsın mı diyeceksin? Fiyatlar artacak diye bir dairesi olanlar başka daire alamaz denilebilir mi?”

Toplantının sonunda, konuşmacılara taksi maketi hediye edildi.

Kaynak: Cihan-AA FOTO: Alperen

RESİM GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ