Taksiciler “Hepimiz Bir Can’ız” Dediler

a59Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifinin 5 Mayıs 2013 tarihinde yapılan mali Kongreye katılan 508 delegeden 378 Fahrettin Can derken 71 delege Recep Uğur 59 delegede çekimser oy kullandı.

Genel Kurula katılan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Y.Yahya Uğur amcasının oğlu Recep Uğur’u Olağanüstü Kongre talebi içeren önerge ile aday gösterdi.
Yapılan yıllık mali kongrede yönetimin çalışmalarını beğenmeyen Yahya Uğur’un desteklediği Recep Uğur kooperatifi olağan üstü kongreye götürmek için divan kuruluna teklifte bulundu. Yapılan teklifin altında sahte ve üye olmayanların imzası olduğu görüldü. Önerge ezici bir üstünlükle gündeme dahi alınmadan ret edildi.
Oylama yapıldıktan sonra söz alan Başkan Fahrettin Can, Seçimden kaçmadıklarını seçimlerin üç yılda bir yapılması gerektiğini daha seçime iki yıl gibi uzun bir zaman olduğunu hatırlatarak üyelere teşekkür etti.

Daha sonra Y.Yahya Uğur’un adayı Recep Uğur söz alarak vazifesini yerine getirdi. Ardından, İTEO Başkanı Y.Yahya Uğur Fahrettin Can ve Yönetim Kurulunu suçlayıcı ifadeler kullandı. Yahya Uğur, Recep Uğur ve ekibi mali Kongrenin gündeminde bulunan bütün maddeler oy birliği ile tek tek kabul edilirken hiç bir üyeyle tokalaşmadan gündemin ortasında salonu terk ettiler.

Gündemin sonunda eleştirilere cevap veren Başkan Can, Yahya Uğur’un üyesi olduğu kooperatifin mali kongresine korumalarıyla gelmesinin yanlış olduğunu kendisinde büyük bir kibir olduğunu, siyasetçilerin adını kullanarak yeni Havalimanı üzerinde fırsatçılık yapıp esnafı tedirgin etmelerinin yanlış olduğunu, söylediklerinin hiç birinin doğru olmadığını, hepsinin cevabının olduğunu ve genel kurulunun ahengini bozmamak için büyük bir sabır gösterdiğini söyleyen Can, Yahya Ugur’un genel kurulunun ahengini bozmak için elinden gelen her türlü yalanı sarf ettiğini kendisiyle her platformda karşılaşmaya hazır olduğunu söyledi. Can, Kendisinin de Yahya Uğur’da bir taksici esnafının çocuğu olduğunu geçmişte kooperatife ve İstanbul Taksiciler Esnaf Odasına da bu insanların sayesinde Başkan olduğunu Üniversite mezunuyum diyen Yahya Uğur’un burada üçüncü kez sele kapılarak büyük hezimete uğradığını ve birçok üniversite mezununda boşta gezdiğini hatırlatan Can, Recep Uğurun üzerine ticari taksi olmadığını ve kooperatifimizde ticari taksisi olmayanın üyeliği düşürülmesi gerekirken burada kendisini idare edildiğini başkan adayı olmasının ne kadar bilgisiz olduğunun göstergesidir diyerek genel kurula katılanlara teşekkür etti.