Ömer Dinçer’den Kooperatifimize Ziyaret

Çalışma Bakanı Ömer Dinçer Kooperatifimizi ziyaret etti.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Sosyal Güvenlik Yasası’na ilişkin bilgiler verdi.

Kooperatif Konferans Salonunda Üyeler ve İstanbul’un farklı yerlerinden iştirak eden Taksi Durak Başkanlarının huzurunda yapılan toplanntının açılış konuşmasını Fahrettin Can gerçekleştirdi.Can konuşmasında:”Kooperatifimizi ziyaret eden Çalışma Bakanımız Sayın Ömer Dinçer’e Hoşgeldiniz derken, özellikle Şoförlerin sigortalı olması konusundaki çalışmalar ile ilgili ilk düğmeye Kooperatifimizde Sayın Bakanımız tarafından basılması bizleri ayrıca mutlu etmiştir.Çalışmanın başlama noktası Kooperatifimiz olurken, mutlu sona gelindiği noktada yine Kooperatifimiz olmuştur” dedi.

Sorunlarını Bakan Dinçer’e aktaran Taksiciler Kooperatifi Başkanımız Fahrettin Can; Zorunlu Trafik Sigortası’nın ve Kasko Sigortasının fahiş fiyatlarının kendilerini zor duruma soktuğunu ve esnafın belini büktüğünü söyledi.500 SEL Mercedes sigorta priminin 315 Lira olduğu bir dönemde, 2008 model ticari bir taksinin sigorta primi 8300 Lirayı bulmaktadır dedi.Kooperatif Başkanı Can, biz sadece adaletli olunmasını istiyoruz.Sektörümüzde bizleri zora sokan olaylarda “Ömer Adaleti uygulanmasını istiyoruz” cümlesi salondan büyük alkış aldı.Esnafa büyük bir haksızlık yapıldığını dile getiren Can,Araç sigortası problemlerinin yanı sıra KORSAN konusunda artık sabırlarının kalmadığını ifade eden Can, bu sorunun önünün yasal düzenleme ile aşılması gerektiğini ve caydırıcı cezaların getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Şoförlerin SGK’lı olması konusundaki özverili çalışmalarından dolayı Çalışma Bakanı Ömer Dinçer’e teşekkür eden Fahrettin Can, torba yasanın çıkması aşamasında esnafa kesilen haksız cezalardan dolayıda tepkilerini dile getirerek bunada bir çözüm getirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Bakan Dinçer de, “Torba kanunda sizin lehinize olan maddeler var. Trafik kazaların yapıldığında kaza nedeniyle sağlık hizmeti almanız gerekirse kazanın suçlu tarafı sizseniz sağlık ücretini size yansıtıyorduk. Biz bunla ilgili bir düzenleme yaptık.Herhangi bir kaza yaptığınızda suçlu siz de olsanız olmasanız da her halükarda sağlık hizmetini ücretsiz alıyorsunuz” dedi.

Sorunların büyümeden çözülmesinin daha kolay olduğuna dikkat çeken Dinçer, çözüm bekleyen meselelerde öncelikler sıralaması yapılması gerektiğini söyledi.Taksicilerin birçok sorununun halledildiğini kaydeden Bakan Dinçer, “İşin güzel tarafı şu, eğer bugün başkan bize bürokrasinin haksız muamelelerinden bahsediyorsa, ÖTV ve KDV’yi indirelim ve araba sekmentlerini yükseltelim daha kaliteli hizmet verelim diyorsa aslında işin yavaş yavaş bu tip sorunları çözmeye kaldığını göstermektedir.” diye konuştu.

Kalabalık bir esnaf topluluğuna hitap eden Bakan Ömer Dinçer, esnafın sorularınıda yanıtladı.Toplantı sonrasında Kooperatif Başkanımız Fahrettin Can ile birlikte yemek yiyen Dinçer, vedalaşarak Kooperatiften ayrıldı.