Kadir Topbaş’a Sorunlarımızı Aktardık

Kadir Topbaş'a Sorunlarımızı Aktardıkİstanbul Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatif Başkanı ve İstanbul Taksi sahipleri Derneği Başkanı Fahrettin Can’ın girişimleriyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaşla bir görüşme sağlandı.

Görüşmeye Türkiye Taksiciler Vakfı Başkanı Güneş Taş, Atatürk havalimanı Taksiciler Kooperatif ve İstanbul Taksi Sahipleri Derneği Başkanı Fahrettin Can Başkan Yardımcısı Ayhan Çobanoğlu, Yönetim Kurulu Üyelerinde Nurettin Hamamcı, Halil Çelikan, Bayram Şahinbay, Mehmet Bilen, Ünal Özdoğan ve Dernek Basın danışmanı Adem Coşkunyürek katıldı.

LÜKS TAŞIMACILIK KORSANI MEŞRULAŞTIRDI
Görüşmede son günlerde taksici esnafının ekmeğini bölen Lüks taşımacılık gündemin ana konusu oldu. Taksici esnafının sorunlarını içeren önceden hazırlanan dosyayı Başkan Topbaş’a sunan Fahrettin Can, “(T) plakalı lüks olmayan taksimetreli sarı renkteki araçların taksi gibi İstanbul trafiğinde çalıştıklarını anlattı. Can, “biz bu plakalara sahip olmak için neyimiz var neyimiz yok satıp plaka aldık ve bu işi kendimize meslek edindik. Ama diğer taraftan adamlar bizim tek plakamızın sermayesiyle 25 tane plaka sahibi gibi para kazanmaya başladılar.“diyen Can, “Sayın Başkanım siz ve Sayın Başbakanımız da hakkın gaspına asla müsaade etmeyiz demiştiniz. Ama UKOME 50 yıllık emeğimizi, ekmeğimizi gasp ederek sınırsız sayıda hırsız korsanları meşrulaştırmıştır. Acilen bu kararın iptal edilmesini istiyoruz. Sayın başkanım, bu konuda belki sizin haberiniz yok ama gerçekten taksici esnafı size çok kırgın” dedi.

LÜKS TAŞIMACILIKLA İLGİLİ KARARINI ACİL OLARAK İPTAL EDECEĞİZ
Dosyayı tek tek inceleyen Topbaş, “olmaz böyle şey biz lüks taşımacılığın Mercedes ve limuzin yani ( F ) segmentinde olan araçlarla yapılmasını istemiştik ama bu resmen lüks olmayan araçlarla bizim üzerimizden taksicilik yapıyorlar. Buna kesinlikle müsaade edemeyiz bunun durdurulması için zaman geçirmeden iptal etmemiz gerekir bana bunun böyle olduğunu kimse anlatmadı anlatsalar asla müsaade eder miydim? Durum böyleyken taksici esnafı kırılıp üzülmez mi? Ben bile şuanda çok üzüldüm onun için zaman geçirmeden bu işi bitirmemiz lazım” dedi.

Fahrettin Can:”Dünyada en pahalı yakıtı biz kullanıyoruz.Ancak dünyadaki en ucuz taksi hizmeti İstanbul’da veriliyor.Bizim ana giderimiz yakıt iken, her yıl akaryakıta %15’e yakın zam yapılıyor.Belediyemiz tarafından ise bize %7 gibi oranlarda zam veriliyor.Bu yetmezmiş gibi haklarımız hususi araçlar ile Taksicilik adı altında sözde yetki alanlar tarafından gasp ediliyor” dedi.

METRO VE METROBÜS DURAK ÖNLERİNE TAKSİ İNDİ-BİNDİ CEP DURAKLAR YAPILACAK
Toplantıya katılan heyet, taksici esnafının Metro ve Metrobüs duraklarında taksiler için indi bindi cep duraklarının yapılmasını, İBB meclisinde alınan karara göre müşteri binmeden taksimetre açılmasının yasaklandığını bu kararın yanlış bir karar olduğu örnekler verilerek anlatıldı. Ayrıca, Belediye ruhsatlarına yıllık vize yaptıramayan esnafın korsan yasasından işlem görmesi bundan dolayı araçlar iki ay süreyle trafikten men edilmesi ve yaklaşık 4.500 TL ceza kesildiği anlatıldı. Bu uygulamanın da yanlış olduğu daha önce kabahatler kanuna göre 80 TL gibi bir ceza yazılarak ruhsatın vizesi yaptırılıyordu. Bu konuda da tekrar kararların gözden geçirilmesi gerektiği anlatıldı.

Heyeti dinleyen Başkan Topbaş, Tek tek sorunları not alırken, cep durakların yapılması için gerekli talimatı verdiğini, diğer kararları da tekrar gözden geçireceklerini söyledi.