Kadir Topbaş Kooperatifimizi Ziyaret Etti

Kooperatifimizi ziyaret eden İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, taksicilerin İstanbul trafiğinden kaynaklanan sorunları olduğunu belirterek, “Trafiğin denetimini ve düzenlemesini biz almak istiyoruz” dedi.

Kooperatifimize bir ziyaret gerçekleştiren Başkan Kadir Topbaş, burada yaptığı konuşmada taksicilerin sorunlarının bir çoğunun plansız kentleşmeden kaynaklandığını söyledi. Taksici esnafının gece gündüz, yaz kış demeden zor şartlarda çalışarak evlerine ekmek götürmeye çalıştığını dile getiren Topbaş, İstanbul’un trafik sorununun çözümü için “Trafiğin denetimini ve düzenlemesini biz almak istiyoruz” diye konuştu.

Kadir Topbaş, taksicilerin en büyük problemlerinden birinin korsan taksiler olduğunu ifade ederek, “Her yurttaşın ekmek yemesinden yanayız, ancak yasal yollardan. Şehrin Medeniyetleşmesinde taksici esnafının da kalitesi önemli.İstanbul’da şu anda var olan taksilerin sayısı yeterli, başka taksiye ihtiyaç zuhur etmiyor” şeklinde konuştu.

Büyük kentlerde hafta sonları dışında bireysel araç kullanımı değil, taksilerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Topbaş, bu anlamda taksici esnafının hizmet kalitesinin ve eğitiminin de büyük bir önem taşıdığını, kaliteli bir hizmetin tercih edilirliği artıracağını söyledi.

Taksicilerin işlerini yaparken vergilerini ödediğini belirten Topbaş, Maliye Bakanı’na taksi yenilemelerinde ÖTV’nin indirilmesi konusundaki talepleri ilettiğini de kaydetti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,taksici esnafının bir diğer sorununun da her yıl alınan ruhsat harçları olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
“Kahvehane, lokanta, bakkal, kantinci gibi işyerlerinde ruhsat harcı bir kere alınıyor. Taksici esnafına her sene ‘gel ruhsat harcı öde’ demek onları rahatsız ediyor. Aslında bu belediyeler için çok büyük paralar da değil. İstanbul’da 330 TL harç alınıyor, Bursa’da 500, İzmir’de 250 TL. Ruhsat harçları konusunda bir çalışma yapıyoruz. Biz bunu başarırsak, bütün Türkiye’de diğer belediyeleri de vatandaşlar sıkıştıracak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak söylüyorum; bu konuda gereken çalışmalar yapılacak, en iyi düzenleme en hızlı bir şekilde ortaya konacak. Taksicilerin haklarının korunması bizim görevimizdir.”

Ziyarete Ak Parti Bakırköy Belediye Başkan adayı Oğuz satıcı ve bazı partililer de katıldı.