Havalimanına Terör Saldırısı

İstanbul’daki Atatürk Havalimanı’nda terör saldırısı yaşandı.

Dün saat 21.50 sıralarında Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nin girişinde ve otoparkta üç ayrı patlama meydana geldi.

Havalimanına taksiyle gelen IŞİD üyesi olduğu belirtilen 3 terörist, önce uzun namlulu silahlarla çevreye ateş açtı, ardından da üzerlerindeki bombaları patlattı.

Patlamada, 42 kişi hayatını yitirdi, 238 kişi yaralandı.Vefat edenlerden 3 kişi Kooperatifimizin emekçi taksicileri oldu.

Patlamalar sonrasında olay yerine çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

Güvenlik güçleri, havalimanının tüm giriş ve çıkışlarını kapattı. Uçaklarda bekleyen yolcular da tahliye edildi.

Valilik, ölenlerden 13’ünün yabancı uyruklu olduğu bildirdi.

128 KİŞİ TEDAVİ ALTINDA

Saldırıda yaralananları hastanede ziyaret eden Sağlık Bakanı Recep Akdağ, gazetecilere yaptığı açıklamada, “250’ye yakın etkilenmiş kişi olduğunu biliyoruz. Bunların içinden şu anda hastanelerimizde yatan 128 kişi var. Bunların bir kısmı yaralı, bir kısmı hafif yaralı. Bir kısmı da bir şekilde etkilenmiş olan insanlar. Psikolojik olarak etkilenenler de var, aşırı sesten etkilenenler de var içlerinde. Bunların 41’i de yoğun bakımlarımızda yatıyor. Ama yoğun bakımda yatan hastaların tabii ki hepsinin hayati tehlikesi yok. Hayati tehlikesi olanlar da var. Büyük bir dayanışma içinde olduklarını gördüm. Yaralananlar arasında yabancı uyruklu olanlar var. Bugün birlik olmak günü, dayanışma günü. Dimdik ayaktayız” diye konuştu.

CENAZE İŞLEMLERİ

Öte yandan, saldırıda hayatını kaybedenlerin kimlik tespit çalışmaları da devam ediyor.

Şu ana kadar 37 kişinin kimliği belirlendi. Kimliği belirlenen cenazeler ailelerine teslim ediliyor.

Bu arada, ailelerin Adli Tıp Kurumu önündeki bekleyişi sürüyor.

İNCELEMELER TAMAM

Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısı sonrasında olay yeri inceleme ekiplerinin başlattığı çalışmalar tamamlandı.

Saldırının gerçekleştirildiği alanları inceleyen ekipler, delil sayılabilecek unsurları topladı.

GÜVENLİK ALARMI

Polis ekipleri, olayın ardından bölgedeki güvenlik tedbirlerini artırdı.

Havalimanında park halindeki şüpheli bazı araçlar çekiciyle götürüldü.

Havalimanına gelen araçlar da kontrol edilerek içeri alındı. Aramalara polis köpekleri de katıldı.

5 SAAT SONRA UÇUŞLARA AÇILDI

Tüm dünyada geniş yankı uyandıran ve tepkilere neden olan terör saldırısı, hava trafiğini de vurdu.

Atatürk Havalimanı’na gelmekte olan uçaklar çevredeki havaalanlarına yönlendirildi.

Saldırının ardından kapatılan havalimanı, yaklaşık 5 saat sonra yeninden uçuşlara açıldı.

Amerikan Havacılık Dairesi, Türkiye’den Amerika’ya ve Amerika’dan Türkiye’ye tüm uçuşlarının durduruluğunu açıklamıştı.

İlerleyen saatlerde THY’den yapılan açıklamada, karşılıklı Amerika uçuşları da dahil olmak üzere, tüm seferlerin devam ettirildiği kaydedildi.

BAŞSAVCILIK’TAN SORUŞTURMA

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca saldırıyla ilgili olarak soruşturma başlatıldı.

BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLDİ

Başbakanlıkça, saldırısı sonucunda hayatını kaybedenlerin acı kaybından dolayı bir gün süreyle milli yas ilan edildiği duyuruldu. Bütün yurtta ve dış temsilciliklerde bayraklar yarıya indirildi.

YAYIN YASAĞI GETİRİLDİ

Bakırköy 3. Sulh Ceza Hakimliği, terör saldırısı sonrasında yazılı ve görsel basın, sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyada, her türlü haber, röportaj ve olay görüntülerine ilişkin yayın yasağı getirilmesine karar verdi.

BAŞBAKANLIK’TA KRİZ MASASI, BEŞTEPE’DE TOPLANTI

Olay Ankara’yı da hareketlendirdi.

Saldırı sonrası Başbakanlık’ta kriz masası oluşturulurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile Beştepe’de toplantı yaptı.

Ardından İstanbul’a giden Başbakan Yıldırım, Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu.

BAŞBAKAN ÖRGÜTÜ AÇIKLADI

Güvenlik güçlerince yapılan tespitlerin, saldırının arkasında IŞİD olduğunu gösterdiğini belirten Yıldırım, “Teröristler bir ticari taksiyle havalimanına gelmiş ve bilahare eylemlerini gerçekleştirmişlerdir” diyerek saldırının gerçekleştirilme şekline ilişkin bilgi verdi.

Yıldırım, kaçan bir teröristin olduğu yönündeki iddiaların da ayrıntılarıyla incelendiğini söyledi.ADALET BAKANI’NDAN AÇIKLAMA

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, gece saatlerinde Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada saldırıya ilişkin şu bilgileri verdi:

“Teyide muhtaç ham bilgi. 3 teröristten ikisi, dış hatlar gidiş noktasına geliyor. Oradan yolcuların geçtiği yere doğru ateş ediyor bir tanesi. Ateş etme esnasında orada bulunanalar tedbiren herkes yere yatıyor. Kargaşa sırasında teröristlerden bir tanesi içeri giriyor. Oradan koşup alt kat geliş bölümüne doğru hareket ediyor. Orada bir çatışma çıkıyor.

Polisin ateş etmesi sonucu yaralanan teröristin elindeki silah düşüyor. Herkes silah sesi nedeniyle etraftan dağılıyor. O sırada terörist kendisini patlatıyor. Yani ölmeden önce kendisini patlattığı anlaşılıyor. Bu arada yukarıda ilk başta ateşleyen terörist kendisini daha önce patlatıyor. O aşağı kaçarken o da orada patlatıyor. Üçüncü terörist de dışarıda beklediği tahmin ediliyor. İnsanlar dışarı can havliyle dışarı çıkarken onların ölümü belki hesaplandı. O sırada dışarıda patlama oluyor.”

ALBAYRAK O ANLARI ANLATTI

Galatasaray’ın eski yöneticilerinden Abdürrahim Albayrak, saldırı anında olay yerinde olduğunu söyledi.

Saldırıda yara almayan Albayrak, büyük bir patlama olduğunu ve dehşet verici bir manzara gördüğünü, olay sonrasında yaralanan iki kişiyi arabaya alarak onlara yardım ettiklerini de belirtti.

Albayrak yaşadıklarını şöyle anlattı: “Sanki pembe toz bulutu oluştu. Üst üste patlamalar oldu. Önce silah sesleri duyduk. Yaralanan iki kişiyi arabalara aldık, yardım ettik. Allah hepimizin yard�mcısı olsun. Polisler anında müdahale ettiler. Mahşer yeri gibi kalabalıktı. Camlar patladı. Adeta ölümden döndük. Hayatını kaybedenler olduğunu duyduk, Türk milletinin başı sağolsun.”

FACEBOOK’TAN UYGULAMA: GÜVENDE MİSİN?

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde meydana gelen patlamalar sonrası “Güvende misin?” mesajını tekrarladı.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, terör saldırısından sonra kullanıcılara gönderdiği mesajda, “Güvende misin? Görünüşe göre İstanbul Atatürk Havaliamanı’ndan etkilenen bölgedesin. Güvende olduğunu arkadaşlarına bildir” ifadesi yer alıyor.

23 AMBULANSLA MÜDAHALE

Sağlık Bakanlığı, yaralıların 23 ambulansla olay yerinde hastanelere nakledildiğini bildirdi.

Bakanlık, yaralıların sevk edildiği hastanelerde kan ihtiyacı bulunmadığını belirtti.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN ÇAĞRI

ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye’de bulunan vatandaşlarına Twitter’dan çağrıda bulunarak güvende oldukları bilgisini yakınlarıyla paylaşmalarını istedi.

OBAMA BİLGİLENDİRİLDİ

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada İstanbul Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen patlamayla ilgili Obama’ya bilgi verildiği belirtildi.