Güzellik Salonundan Taksi’ye

713712Adanalı özlem Cantekin, güzellik salonunda çalışırken işini bırakıp, çok sevdiği için taksi şoförlüğü yapmaya başladı.

Daha önce ablasıyla birlikte güzellik salonunda çalışan ailenin 3 kızından biri olan özlem Cantekin (28) güzellik salonundaki işini bırakarak, 12-13 yaşından bu yana araç sürmeyi bildiği ve bundan keyif aldığı için bir taksi durağına giderek iş başvurusu yaptı. Durak sahibi Eray Tufan (32), özlem Cantekin kadın olduğu için önce bu işe şüpheyle baktı. Ardından Cantekin’e taksiyi verip bir deneme yapmasını istedi. Tufan, Cantekin’in şoförlüğünü beğenerek işe aldı.

özlem Cantekin 21 erkek sürücünün çalıştığı durakta 22’nci sürücü olarak işe başladı. Duraktan taksi istendiğinde Cantekin’in sırası geldiğinde o da işe çıkmaya başladı. Müşteriler Cantekin’i görünce şaşırıyor ama, şoförlüğünü görünce rahat bir nefes alıyor.

özlem Cantekin şimdi durağın en gözde şoförü. özellikle kadın müşteriler, duraktan taksi çağırırken sırası olmasa da Cantekin’in gelmesini istiyor.

özlem Cantekin, araç sürerken keyif aldığı için bu işi seçtiğini, bunda “şoför Nebahat” filminin de etkisinin önemli olduğunu ifade ederek, “Taksi şoförlüğü yapmaktan keyif alıyorum, insanlara faydam oluyor, hoşuma gidiyor. Daha önce güzellik salonu işleten ablamla çalışıyordum. Burası Adana’nın dışındaydı gidip gelmek sorun oluyordu oradan ayrıldım iş arıyordum bir taksi durağına gelip şoförlüğüm iyi olduğu için başvuru yaptım kabul ettiler. Eski işimle bu iş çok farklı bir iş ama ben bu işi daha çok seviyorum. Eskiden bir ‘şoför Nebahat’ filmi vardı, kadınlar ondan esinlenerek şoförlük yapıyor. ister istemez şoför Nebahat Abladan esinlenme var” dedi.

özlem Cantekin, taksiye binenlerin önce şaşırdığını sonra ise vazgeçemediklerini söyleyerek şöyle devam etti: “Hiç olumsuz tepkiyle karşılaşmadım tepkiler hem olumlu. ilk başta taksiye binen biraz çekiniyor ama daha sonra şoförlüğümü görenler benden vazgeçmiyor. özellikle kadınlar beni tercih ediyor sürekli. önce şaşırıyorlar sonra mutlu oluyorlar. 17 yıldır araç kullanıyorum. 12-13 yaşımda öğrendim. Her zaman evimizde arabamız vardı ben de bu nedenle merak edip şoförlüğü öğrendim. şoförlük yaparken keyif alıyorum.”

Kendisi için çalıştığını anlatan Cantekin, “Evde oturup ne yapacağım, bir iş yapmam lazım bu iş de istediğim bir iş. Durakta 21 erkek var ben tek kadınım, ama hepsi sağolsun ellerinden geldiği kadar bana yardımcı oluyor. Yapılmayacak bir iş değil. Türk toplumunda kadın bu işi yapamaz, evinde otursun diye bir düşünce var. Ama bu düşünce hiç olmamalı. Kadın istediği zaman yapamayacağı bir şey yok. istediği zaman kadın her işi yapabilir yeter ki istesin” diye konuştu.

Durak sahibi Eray Tufan ise erkek sürücülerin kadın sürücünün burada çalışmasına olumlu baktığını ve işe aldıklarını belirterek, “ilk önce tabi biraz çekincelerimiz oldu. Adana’da potansiyel olarak kadın sürücü yok. Nasıl olacağını merak ediyorduk. Ama şu an gayet memnunuz, iyi ki olmuş yani.Müşterilerden sürekli kadın sürücü gelsin diye talep alıyoruz. Arkadaşımızın şu anki performansı çok iyi. özellikle kadın müşteriler özlem Hanımı istiyor. Kadın şoför sayımızı artırmayı düşünüyoruz” dedi.