Fahrettin Can’dan Ankara Çıkarması

fft5_mf592697Kooperatif Başkanımız Fahrettin Can ve Başkan Yardımcımız Ayhan Çobanoğlu gündemde olan SGK denetimleri ve SGK sorunu hakkında yetkililer ile görüşmek için Ankara’da temaslarda bulundu.

Kooperatif Başkanımız Fahrettin Can ve Başkan Yardımcımız Ayhan Çobanoğlu gündemde olan ve sektörde rahatsızlık yaratan SGK denetimlerine itiraz ve Sosyal Güvenlik ile alakalı çıkacak kanun tasarısı üzerindeki düşüncelerini ve taksici esnafının tepkilerini aktarmak için TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sivas Milletvekili Mustafa Açıkalın, Sivas Mileltvekili Selami Uzun ve Sivas Milletvekili Hamza Yerlikaya ile 9 Aralık günü bir görüşme gerçekleştirdi.

Saat 15:30’da TBMM’de gerçekleşen görüşmenin ana konusu SGK denetimleri ve SGK yasa tasarısının içeriği hakkında yapılan görüşmede Fahrettin Can, 29 Kasım 2010 tarihinde Başbakan’ın ve Bakanların imzası ile Meclis Plan ve Bütçe Komisyonuna getirilen Kanun taslağı görüşülürken 2006’da çıkan eski yasaya dayanarak Taksi duraklarına denetimlerin yapılmasını ve tutanaklar tutulmasının taksici esnafını zora sokan bir uygulama olduğunu, yeni düzenleme Meclis’te iken eski kanuna göre işlemler yapılmasının büyük haksızlık olduğunu ve esnaf arasında kaosa sebep olduğunu dile getirdi.

Sivas Milletvekili Selami Uzun Başkanlığında, Kooperatif Başkanımız Fahrettin Can, Başkan Yardımcımız Ayhan Çobanoğlu ve TBMM’de SGK hakkındaki çalışmalar nedeni ile bulunan SGK Genel Müdürü İbrahim Ulaş görüşlerimi paylaştı.Ulaş, Fahrettin Can’ın dile getirdiği çekinceler üzerine bir açıklama yapma gereği duydu.

Genel Müdür Ulaş konuşmasında:”Tasarıda plaka sahiplerini zora sokacak bir madde bulunmamaktadır.Şoförler 17 gün üzerinde isteğe bağlı bağımsız sigortalı olabilecekler.İsteyen mal sahipleride plakaları üzerinden şoförlerini sigortalı yaptırabileceklerdir.Bunada mani yoktur” dedi.

Bunun üzerine Fahrettin Can:”3 Kasım’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Ömer Dinçer ile, Federasyon temsilcileri,Oda Başkanları ve Yöneticilerinden oluşan 14 kişilik bir heyetin hazır bulunduğu toplantıda 17 gün üzerinde şoförlerin isteğe bağlı sigortalı olabileceğini dile getirmişti.Taslak ile Bakanımızın söyledikleri arasında hiç fark yok.Şu anda gündemimizde SGK sorunumuz olsa bile, asıl sorunlarımızdan biri olan KORSAN göz ardı edilmemelidir.Ve çıkarılacak olan torba yasası içerisine KORSAN ile ilgili mutlak suretle maddeler yerleştirilmelidir” dedi.

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sivas Milletvekili Mustafa Açıkalın, SGK Genel Müdürü İbrahim Ulaş’a sürdürülen denetimlerin sadece İstanbul’da değil, tüm Türkiye’de yeni tasarı kanunlaşıncaya kadar durdurulması talimatını verdi.

Yapılan görüşmeler neticesinde saat 16:00 itibarı ile İstanbul başta olmak üzere yurt genelinde denetimlere son verildiği Fahrettin Can’a iletildi.

Bu gelişme üzerine görüşlerini bildiren Fahrettin Can:”Kanun tasarısı üzerinde Meclis çalışmaları devam ederken, yapılan denetimlerin anlamsız olduğunu defalarca ifade etmiştim.Bundan sonraki sürecin sağlıklı bir şekilde işlemesini diliyorum.Vekillerimiz ve Bürokratlarımızında verdikleri bu sözleri tutacaklarına inanıyorum” dedi.