Açıklamalar Gerçeği Yansıtmıyor

fahrettin-can_342408Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can, 5 bin Taksicinin sabıka sicili nedeniyle işten atıldığı haberlerini yalanladı.

Taksicilerden sabıka kaydı istenmesi uygulamasının uzun süredir İBB’nin gündeminde olduğunu söyleyen Can, ‘5 bin kişinin işten çıkarıldığını duymadık.şu ana kadar böyle bir uygulama yoktur. Olmamıştır. Olsa bile muhakkak bizimde haberimiz olurdu’ ifadelerini kullandı.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur’un yaptığı ‘Adli sicil kaydı istendi. 5 bin taksici işten çıkarıldı’ açıklaması, taksiciler arasında tartışmaya neden oldu. Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can, böyle bir uygulamaya şahit olmadıklarını söyledi.

5 bin taksicinin işten çıkarıldığı ile ilgili haberleri gazetelerde gördüklerini söyleyen Can, ‘Biz henüz duymadık böyle bir şey. Böyle bir uygulama uzun zamandır İBB’nin gündeminde var. Biz de burada yapıyoruz aynısını. 20-25 yıldır bizde sabıka kaydı soruluyor. Bunun daha gelişmişini daha büyüğünü İBB uygulamak istiyor. Burada farz ediyorum herhangi bir suçlu buradan ihraç edildiği zaman İstanbul’un çeşitli duraklarında çalışabiliyor. Bizce de olması gereken bir şey. Ama şu ana kadar böyle bir uygulama yoktur. Olmamıştır. Olsa bile muhakkak bizimde haberimiz olurdu. Kaldı ki bu uygulamanın mutlaka olması gerekir’ dedi.

Havalimanı’nda çalışan taksicilerden 25 yıldır sabıka kaydı istendiğini söyleyen Can, ‘Siz ailenizi, eşinizi, çocuğunuzu gecenin bir yarısı böyle sabıkalı birisine teslim eder misiniz ? Tabii ki etmezsiniz. Onun içinde böyle insanlar ayıklanmalı. Böyle bir uygulamayı biz 25 yıldır yapıyoruz. İstanbul’da da yapılmalı. Ama bu uygulamadan haberimiz yok. 5 bin kişi büyük bir rakam. Böyle bir uygulama olsa muhakkak haberimiz olurdu.İnsanların elbette farklı durumlardan dolayı sabıkaları olabilir.Trafik kazasından dolayı gerçekleşen yaralamalar bile yargılama sonuçlarına göre adli sicil kayıtlarında yer alabiliyor.Bu durumda olan birinidemi ekmeğinden edeceksiniz.Günahtır.Yazıktır” diye konuştu.

Sabı kaydı uygulaması, taksiciler tarafından da farklı şekillerde yorumlandı. Bazı taksiciler uygulamanın doğru olduğunu söylerken, bazıları ise sabıkalı arkadaşlarının da evine ekmek götürmek zorunda olduğuna dikkat çekti.

Sabıka kaydı haberlerini gazeteden okuduklarını söyleyen taksici Mustafa Servet Yıldırım ise ‘Böyle bir şey duyduk ve çok sevindik. Henüz uzaklaştırılan görmedim ama radyo ve televizyonlardan duydum. Böyle bir uygulamaya sevindik. Çünkü taksicilerin adı çıkmış 9’a inmez 8’e. Bu bakımdan aramızda bu işi yapmaya müsait olmayanların temizlenmesi bizim adımıza sevindirici bir olay’ şeklinde konuştu.

Taksim civarında çalıştığını söyleyen Reşit Aşkan isimli taksici, ‘Taksicilerin zaten yüzde 50’sinden fazlası sabıkalı. Herkes artık ehliyeti olan insana araba veriyor. Tabii yine veren olur. Kaçak gezen olur. Biz devletten bu arkadaşlarımıza yardımcı olmasını istiyoruz. Arkadaşlarımızın da çoğu sabıkalı zaten çünkü bu iş yapılacak bir iş değil. Yarasa gibi sabaha kadar uğraşıyoruz. Beyoğlu’nun pisliğin çekiyoruz’ diye konuştu.

Sabıka kaydı uygulamasını eleştiren taksici Oktay Ertuğrul da, ‘İnsanın sabıkası var diye ekmeğinden alınmaması lazım. Taksi belki onun evine ekmek götürebileceği son şanstır. Onlara da son bir şans verilmesi lazım’ ifadelerini kullandı.

Kendisinde bu zamana kadar sabıka kaydı istenmediğini söyleyen bir taksici ise ‘İnsanların ekmek parası ile oynamak kötü bir şey aslında. Sıkıntılı bir durum. Faydalı olduğunu düşünmüyorum. Kimi insan cezaevinden çıkıyor iş bulamıyor taksiye çıkıyor. O adamın da ekmek parası kazanması lamız ne yapacak o adam’ şeklinde konuştu.

Yolcular ise taksicilerden sabıka kaydı istenmesinin güzel bir uygulama olduğunu söyledi.