İBB’nin Teklifi UKOME’de RED Edildi

Basına kapalı gerçekleştirilen UKOME toplantısına İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreteri Yavuz Erkut başkanlık yapıyor. Toplantıya oy hakkı bulunan İBB’den 11, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarından 16 üyenin yanı sıra çok sayıda gözlemci katılıyor.

Ana gündem maddesi 5 bin yeni taksi plakası olan UKOME toplantısında, taksi taşımacılığının düzenlenmesi, minibüslerin taksiye dönüştürülmesi, taksi dolmuşların taksiye dönüştürülmesi, Silivri, Çatalca, Şile’deki “M” seri plakalı taksilerin “T” seri plaklalı taksi kapsamında değerlendirilmesi, turistik İstanbulkart düzenlenmesi, çeşitli ilçelerde yayalaştırma, park yerleri gibi teklifler de ele alınacak.

Toplantıda söz alan Kooperatif Başkanımız Fahrettin Can, Covid-19 süresince bu şekilde bir teklifin Taksici esnafını fazlasıyla şaşırttığını, Taksilerin zaten hali hazırda daha kaliteli bir şekilde, Tekonolojik altyapıları kullanarak kendilerini her geçen gün geliştirdiklerini dile getirdi.

UKOME KARARIYLA REDDEDİLDİ

İBB’nin 5 bin taksi kiralama teklifi UKOME kararıyla kabul edilmeyerek, komisyona havale edildi.

TAKSİCİLERDEN MANİDAR PROTESTO

UKOME’den ilgili önergenin red edilmesinin ardından sayıları bir kaç yüz ile ifade edilen Taksilerin Klaksonlu eylemi geçiş yaptıkları güzergahta vatandaşlardan alkışlı destek aldı. Geçiş güzergahlarında zaman zaman aşırı kalabalık oluşturan konvoyda bulunan Taksiler kornalarına basmayarak çevreye rahatsızlık vermeden eylemlerini sonuçlandırdılar.