“Havaş’a Göz Yumuluyor”

taksi 2Kooperatif Başkanımız Fahrettin Can, “Eğer karakolların sokağında, belediye binalarının önünde korsan taksi durakları varsa bu iş çözülmez, bitmez.” dedi.Korsan taksinin, ilk kez ‘Rent a car’ adı altında havalimanında başlayıp yayıldığına işaret eden Can, şu anda yasal ticari taksilerin üç katı yani 40 binin üzerinde korsan taksicinin bastırdıkları broşürlerle İstanbul’da hırsızlık yaptığını ileri sürdü.

Fahrettin Can, ilgili bütün makamların korsan sorunundan haberdar olmasına rağmen çözüme yönelik hiçbir mesafe kat edilemediğini savunarak, “Korsanlar hala İstanbul’u bir cennet gibi görüyorlar. İstanbul’da bizim sayımızın üç katı 40 binden fazla korsan taksici var. Korsan taksicilik ‘Rent a car’ adıyla ilk Atatürk Havalimanı’nda başlayıp İstanbul’a yayıldı.” diye konuştu.

Kooperatif başkanı, her türlü girişime rağmen korsan taksi sorunun çözülememesini de, “Eğer karakolların sokağında belediye binalarının önünde korsan taksi durakları varsa bu iş çözülmez, bitmez. Demek ki bilerek bunlara göz yumuluyor. Eskiden bunları, emekli polisler öğretmenler gibi devlet memurları yapıyor deniliyordu. Ama artık işsiz olan herkes alenen bu hırsızlığı yapıyor” şeklinde yorumladı.

Ticari taksi plakası alabilmek için ömürlerinin 50 yılını verdiklerini anlatan Can, korsanların 10 bin liraya bir araba alarak plakalarına ortak olduğunu ifade etti.

HAVAŞ’A TOPLU TAŞIMA İÇİN GÖZ YUMULUYOR
Yaklaşık 2 bin 500 üyesi olan Taksiciler Kooperatifi’nin Başkanı Fahrettin Can, Havaş’ın kanunları hiçe sayarak Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarından şehir içine toplu taşımacılık yapmaya devam ettiğini söyledi.

Can, “İstanbul’un hiçbir yerinde toplu taşıma işini Büyükşehir belediyesinin dışında kimsenin yapamayacağı kararı var. Bizim yerel seçimlerden önce belediyeye müracaatımız sonrası Havaş’ın bazı seferleri durdurulmuştu. Ancak seçimden sonra Havaş’a tekrar yol verildi, göz yumuldu. Kurallara riayet etmeyenleri önce Allah’a sonra kanunlara şikayet ettik. Kanunlar İnşallah en doğrusunu bulacak haklıya hakkını teslim edecek. Eğri de belasını bulacak diyoruz. Biz bir lira bir lira taksimetreden para kazanıyoruz. Bizim hakkımızı alıp da başkalarına teslim etmek bizim için büyük üzüntü ve gasptır. Korsanların bastırıp dağıttıkları broşürlerde adres ve telefonları var. Bunlar bilindiği halde sorunun çözülememesi üzüntü verici.” dedi.

Bir grup taksici daha sonra, korsan taksi duraklarının bastırdığı broşürleri gösterip, bir yandan da, “Korsana, hırsıza hayır” sloganı attı