Fahrettin Can’dan Gündeme İlişkin Basın Açıklaması

İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatifi ve İstanbul Taksi Sahipleri Derneği Genel Başkanı Fahrettin Can’ın gündem de sıcaklığını ve acısını koruyan, İzmir’de meydana gelen Taksici cinayeti, 6 Şubat Depreminin yıldönümü ve Korsan Yasadışı Taşımacılık başlıklı konuları içeren Basın açıklaması aşağıda yer almaktadır.

Sayın Basın Mensupları,Çok değerli istanbul halkı;

Sözlerimize başlamadan önce geçen hafta izmir’de kalleşçe bir saldırı sonucu hayatını kaybeden meslektaşımız taksici Oğuz Erge’ye allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve meslektaşlarımıza başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.

Bu olay taksi esnafımızla birlikte vicdan sahibi tüm insanlığı üzmüştür. Bizler artık bu olayların son bulmasını diliyoruz. Taksiciler olarak istanbul’da 60 yıldır onurla ve gururla istanbul halkına hizmet veriyoruz.Bizler esnaf ve ahilik ahlakı çerçevesinde, ekmeğimizi taksicilikten kazanıyoruz.

Yasal olan ve kanunlar çerçevesinde 81 ilde tahditli ticari plakalarla çalışan, devletini, milletini, bayrağını çok seven bir esnaf grubuyuz.Maalesef son yıllarda taksi esnafımız aleyhinde sürekli olarak bir linç kampanyası yapılmaktadır. Taksi esnafımız her fırsatta kötülenmekte ve hedef gösterilmektedir.

Yıllardır süren bu planlı saldırılar sonucu esnafımızın, vatandaşımızın gözünde itibar kaybetmesi istenmektedir, adeta hedef gösterilmektedir.Geçen hafta izmir’de yaşanan ve meslektaşımız Oğuz Erge’nin vefatına sebep olan elim olayda, sayısını unuttuğumuz yüzlerce gasp, saldırı, yaralanma, araca ve şoföre zarar verme, sözlü tartışma olaylarında, bu karalama kampanyasının etkisi kaçınılmazdır.

Taksi esnafının maruz kaldığı bir diğer haksızlığa gelecek olursak; korsan taksicilik yapan çıkar çevreleridir.Bu çevreler, paranın gücü ile sektörümüzü sürekli karalamakta, tv’lerde ve sosyal medyada algı ve manipüle haberleri yaptırarak pr çalışmalarını sürdürmektedirler.Amaçları, hizmet ettiğimiz ve velinimetimiz olan halkımızla bizi karşı karşıya getirmek, rant uğruna kendilerine zemin açmaktır.

Korsan taşımacılık yapanlar bir taraftan siber suç işleyerek mobil uygulamalarla kanunlara karşı gelmektedirler.Emek hırsızı bu korsanlar, haksız ve hukuksuz şekilde ekmeğimizi çalmaktadırlar.

Bizler bu emek hırsızlarını, taksici dostu sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, bütün yetkililere ve de vatandaşımıza buradan şikayet ediyoruz.

Bu korsanlar için acilen caydırıcı cezalar, erişim engeli ve emniyetimizden daha çok denetim istiyoruz.

Ekmeğe sahip çıkmak, onur ve şerefe sahip çıkmaktır.

Bizler mesleğimizi en iyi şekilde yapmaya devam edeceğiz ve devletimizin de bu emek hırsızı korsanlara göz açtırmayacağından eminiz.

Bugün 6 şubat depreminin 1. Yıl dönümü, yüce rabbim geçen sene bugün yaşadığımız felakette vefat eden vatandaşlarımıza rahmet etsin. Sağ kurtulanlara allah yardım etsin.

Ülkemizi ve milletimizi tüm felaketlerden muhafaza etsin. Miraç kandiliniz mübarek olsun.Adalete ve hukuk devletine güvenimiz tam’dır.Teşekkür ederiz.